Spadek poparcia dla PiS o 6 punktów procentowych

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Kantar partia rządząca traci kilka punktów na korzyść pozostałych ugrupowań.

Sondażownia Kantar w dniach 14-17 czerwca przeprowadziła sondaż, w którym partia rządząca zdecydowanie traci w porównaniu do poprzednich badań. Wydaje się jednak, że nawet 6 punktów straty nie powinno niepokoić zarząd PiS-u – dalej mają znacznie lepsze wyniki niż
opozycja. 34% ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć uczestniczenia w wyborach, zagłosowałoby na PiS. W porównaniu z majem 2019 jest to spadek o 6 punktów procentowych. Oznacza to, że tę pulę zgarnęły inne partie.
Platformę Obywatelską wybrałoby 24% badanych, w porównaniu do badań majowych partia Grzegorza Schetyny zyskała 3 punkty procentowe.
W Sejmie znalazłaby się również Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 8% (wzrost o 2 punkty procentowe) i Kukiz’15 z 7% poparcia badanych (wzrost o 3%, umożliwiający ruchowi wejście do Sejmu)
Pozostałe partie nie znalazłyby się w Sejmie. Polskie Stronnictwo Ludowe wybrałoby 4% badanych. Wolność i Nowoczesna osiągnęły podobne, 3-procentowe wyniki. Razem Zandberga może liczyć na zaledwie 1% głosów, a Ruch Narodowy, Teraz! oraz Zieloni znajdują się poniżej progu 1%.
12% ogółu ankietowanych nie mogło się zdecydować, na którą partię oddaliby głos, co stanowi wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do maja.

Samo badanie zostało przeprowadzone na grupie 967 osób, które zostały wybrane techniką wywiadów komputerowych CAPI. 591 osób podało swoje preferencje wyborcze – są to osoby, które zadeklarowały, że „raczej” lub „zdecydowanie” wezmą udział w jesiennych wyborach.

Źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/nowy-sondaz-wyborczy-spadek-poparcia-dla-pis/2t72ky7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *