Polacy nie ufają Donaldowi Tuskowi – wyprzedza go Jarosław Kaczyński

Według badania wykonanego przez IBRIS na zlecenie Onetu.pl politycy cieszący się największym zaufaniem społeczeństwa należą do partii rządzącej.

Od dłuższego czasu rankingi zaufania jeżeli chodzi o polityków wygrywa prezydent Andrzej Duda.

Pierwsza trójka najbardziej zaufanych polityków należy do partii rządzącej – na zaufanie wyborców mogą liczyć także premier Mateusz Morawiecki oraz była premier Beata Szydło. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk uplasował się na piątym miejscu, tuż za Jarosławem Kaczyńskm.

Badanie IBRIS na zlecenie Onet.pl wskazuje, że Polacy nie tylko w sondażach stricte wyborczych wybraliby PiS, ale również twarze partii mogą cieszyć się wysokim zaufaniem społecznym. Andrzej Duda może liczyć na zaufanie 47% badanych, nie ufa mu z kolei 38,4% respondentów. W porównaniu do badań majowych prezydent zyskał 2 punkty procentowe w zaufaniu publicznym, odsetek nieufających spadł o 1,2% punkta procentowego.

Dość stałym wynikiem cieszy się premier Mateusz Morawiecki. Odchylenia względem maja są niewielkie, sięgają dziesiątych części punkta procentowego. W czerwcu ufa mu 44,6% badanych, nie ufa – 42,2%.
Wysoki wzrost zaufania zaliczyła była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło. Może ona liczyć na zaufanie 38,2% badanych, a wzrost wynosi 5,2 punkta procentowego. Jarosław Kaczyński podobnie jak Mateusz Morawiecki utrzymuje dość stałe poparcie. Ufa mu 35,5% badanych. Zaskakujący jest natomiast spadek liczby osób, które mu nie ufają w stosunku do badań majowych – aż o 5,7 punkta procentowego.

Donald Tusk w czerwcu osiągnął najniższy wynik od czasu prowadzenia badań przez IBRIS, tj. od marca 2018 roku. Ufa mu 32,7% badanych, a sam odsetek ufających temu politykowi spadł o 2,4 punkta procentowego.
Następni na liście są: Zbigniew Ziobro (31,4% zaufania), Władysław Kosiniak-Kamysz (25,5% zaufania) i Grzegorz Schetyna (15,9% zaufania)
Sondaż został przeprowadzony w dniach 19-21 czerwca na grupie 1100 respondentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *