Norwegia: Przy rosyjskiej granicy wykryto radioaktywny jod

W czwartek Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego poinformował o wykryciu przez przygraniczną stację radioaktywnego jodu w powietrzu.

W czwartek Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego (DSA) poinformował o wykryciu przez przygraniczną stację w pomiarach powietrza niewielkich ilości radioaktywnego jodu. Stężenie nie było groźne dla ludzkiego zdrowia.

Próbki do powyższych badań pobierano między 9, a 12 sierpnia w okolicach granicy norwesko-rosyjskiej. Urząd zaznaczy, że na obecną chwilę nie można ustalić czy wykryty jod miał związek z niedawnym wybuchem silnika rakietowego zasilanego energią jądrową.

„Wyniki pomiarów są porównywalne z tymi, jakie uzyskiwaliśmy wcześniej. Norweskie stacje monitorujące wykrywają radioaktywny jod sześć do ośmiu razy w roku, jego źródło pozostaje zwykle nieznane. Jeśli poza jodem nie wykrywa się żadnych innych substancji promieniotwórczych, to najprawdopodobniej chodzi o emisję z placówki produkującej radioaktywne środki farmaceutyczne zawierające jod” – czytamy w komunikacie urzędu

W komunikacie norweskiego urzędu możemy przeczytać, że urząd będzie monitorował sytuację – podano w komunikacie. 

Źródło: https://fakty.interia.pl/swiat/news-norwegia-przy-granicy-z-rosja-w-powietrzu-wykryto-radioaktyw,nId,3150452

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *