Partia Kaczyńskiego traci, Platforma zyskuje

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, to wybory wygrałaby partia Prawo i Sprawiedliwość, jednak do rządzenia potrzebowałaby koalicjanta.

„Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się teraz” – podaje najnowszy sondaż Estymator na zlecenie DoRzeczy.pl. Wynika z niego, że obecnie rządząca partia może liczyć na 40,8 procent poparcia. Jest to o 2,9 punktów procentowych mniej w stosunku do badania, które odbyło się w styczniu. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która odnotowała mały wzrost w stosunku do poprzedniego sondażu i może liczyć na poparcie 29,8 procent badanych. Ostatnie miejsce na podium przypadło Lewicy, która uzyskała 13,2 procent głosów, odnotowując tym samym wzrost o 1,4 punktów procentowych.

W sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie : Koalicja Polska (PSL) i Konfederacja. Ugrupowania te mogą liczyć na 9,3 procent poparcia i 6,4 procent poparcia.

Według wyliczeń politologa Marcina Palade, obecnie rządząca partia utraciłaby samodzielną większość w sejmie i zdobyłaby 220 mandatów, Koalicja Obywatelska 142 mandaty, Lewica 55 mandatów, Koalicja Polska 33, a Konfederacja 9.

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *